Zaczynamy zakładanie ogródka warzywnego od podstaw

Zaczynamy zakładanie ogródka warzywnego od podstaw

Jeśli czytałyście mój ostatni wpis Ogrodowe decyzje wiosna 2019 to wiecie już, że w naszym ogrodzie jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i że z fachowcami jest nam ostatnio nie po drodze. Stąd zdecydowaliśmy się działać tam, gdzie sami jesteśmy w stanie coś osiągnąć. I tak zabraliśmy się za zakładanie ogródka warzywnego od podstaw.

Warzywa ze swojego ogródka uważam, że mieć warto. Szczególnie gdy posiada się ogród.

Chciałabym mieć swoją sałatę, ogórki, szczypiorek, szpinak, cukinie, fasolę i marchewkę (do soków swojej roboty). Dojdzie nam rządek truskawek, bo dostaniemy sadzonki od taty. Do tego zioła: mięta, pietruszka, bazylia i ukochany lubczyk, bez którego nie wyobrażam sobie rosołu. I to by było tyle w tym roku. W przyszłości chciałabym mieć tu pomidory pod folią.

Jeszcze kilka dni temu miejsce pod ogródek wyglądało tak:

Ziemia na tej działce nie była uprawiana od lat. Jest teraz zbita i ponieważ nie była tym samym nawożona w jakikolwiek sposób jest też uboga w składniki pokarmowe. Zaczynamy więc całkiem od podstaw.

Nasz sąsiad przyjechał do nas traktorem i ziemię przeorał.

Teraz wygląda to tak:

Zabraliśmy się za czyszczenie terenu z darni. Ręczna robota, codziennie po kawałku. Nasze ręce plus podstawowy sprzęt i praca posuwa się do przodu. Starsze dziecko uwielbia przy tym pomagać. Jeszcze dwa, trzy dni i będzie gotowe.

Warzywa nie zajmą tu całego terenu. Od rzeki zostawimy miejsce na to, by móc odstawiać tam kajak a dalej będą drzewka owocowe.

W kolejnym poście pokażę Wam przygotowywanie ziemi pod sianie. Najgorsze jest to, że ciągle jest bardzo sucho. Mam nadzieję, że pogoda się zmieni i zacznie od czasu do czasu padać.

W między czasie dowiedzieliśmy się, że warto było już w zeszłym roku na jesień przeorać ziemię a w tym roku na wiosnę zrobić to drugi raz. Nie pomyśleliśmy o tym wtedy. To taka rada dla tych, którzy myślą o ogródku np. na przyszły rok.

Jeśli możecie polecić jakieś fajne miejsca w internecie o ogrodach, o uprawianiu warzyw, dajcie znać w komentarzu. Z pewnością tam zajrzę. Szukam inspiracji, bo oprócz tego, że ogródek ma nam dać warzywa chcę też, żeby po prostu ładnie wyglądał.

Dodaj komentarz