Jak wynająć mieszkanie ze spółdzielni w Niemczech?

Jak wynająć mieszkanie ze spółdzielni w Niemczech?

Zaczynamy serię wpisów Za granicą : ) Zacznijmy więc od początku. Od szukania fajnego mieszkania na dłużej.

Jedziemy do Niemiec pracować, mieszkać i żyć. Warto zadbać o to, by nasze mieszkanie było w miarę tanie i ładne a umowy nikt nam w najmniej oczekiwanym momencie nie wypowiedział. I o ile na start to naprawdę każdy kąt jest dobry to na dłuższą metę warto poszukać czegoś porządnego.

I tu warto przyjrzeć się opcji jaką jest spółdzielnia mieszkaniowa.

Dlaczego warto wynająć mieszkanie ze spółdzielni?

Choć wiąże się to z pewnymi formalnościami to i tak plusów jest więcej niż minusów, moim oczywiście zdaniem. Decydując się na mieszkanie ze spółdzielni możemy spać spokojnie. Na pewno nikt nas nie oszuka. Oczywiście trzeba doczytać regulamin, znać zasady wynajmu itd. Ale jeśli będziemy płacić czynsz, nie będą się na nas skarżyć sąsiedzi to możemy mieszkać w jednym i tym samym mieszkaniu długo i szczęśliwie.

Jak znaleźć mieszkanie w danym mieście?

Moje zdanie jest takie, że tu akurat nie wiele osiągniemy zdając się na szukanie mieszkania w internecie. A właśnie wiele osób tak robi i te osoby są potem zawiedzione, że nikt nie odpowiada im na maile, albo że ostatecznie nie przyznano im jakiegoś mieszkania. Spółdzielnia to jest takie miejsce, dokąd warto udać się osobiście. Przedstawić. Powiedzieć, że okolica nam się podoba i chcielibyśmy wynająć tu mieszkanie (albo inna okolica, tam gdzie ta spółdzielnia ma również mieszkania nam się podoba). Należy poprosić o formularz, gdzie określimy jak dużego mieszkania szukamy i jakie ulice nas interesują. Wypytajmy, jak długo czeka się na mieszkanie.

Po wypełnieniu takiego formularza pozostaje nam czekać na pasujące oferty mieszkań i chodzić je oglądać. W mojej spółdzielni takie oferty wysyła się drogą pocztową.

No dobra. To jak znaleźć takie spółdzielnie? Przecież zazwyczaj nie są w co trzecim budynku i nie machają do nas z daleka. Nic bardziej prostszego. Spółdzielnia po niemiecku to die Wohnungsgenossenschaft. Aby je wyszukać w danym mieście najlepiej posłużyć się google i tam wpisać to słowo z danym miastem. Wybierzcie sobie te spółdzielnie, które mają mieszkania w rejonie, gdzie i Wy chcecie mieszkać.

Udziały – co to takiego?

W spółdzielni dowiemy się, że po przyznaniu mieszkania a często nawet wcześniej żeby znaleźć się na liście szukających musimy wpłacić im tzw. udziały. Kwota na początek jest niemała. U nas było to 300 Euro. Potem w zależności od mieszkania trzeba jeszcze coś dopłacić. Udziały to nie jest kaucja. Z tego co wiem, kaucja spółdzielni nie dotyczy. Przynajmniej ja mam takie doświadczenie. Nasze pieniądze dostaniemy z powrotem w momencie, gdy kiedyś zrezygnujemy z mieszkania. Na to też są przepisy, mówiące ile czasu ma na to spółdzielnia, by wypłacić taką kaucję.

Przyznanie mieszkania i co dalej?

Potem wszystko toczy się już samo. Od spółdzielni dowiemy się, jakie dokumenty musimy dostarczyć. Będziemy musieli przedstawić zaświadczenie o naszych zarobkach z ostatnich trzech miesięcy. Krok po kroku zbliżamy się do otrzymania kluczy.

Moim zdaniem, żeby z sukcesem znaleźć i dostać fajne i tanie mieszkanie trzeba

 1. wiedzieć, gdzie szukać a więc wiedzieć, że istnieje coś takiego jak spółdzielnia mieszkaniowa. Zgłosić się do kilku spółdzielni a nie tylko do jednej.
 2. wiedzieć, jak szukać. A ja akurat w tym przypadku doradzam bardzo kontakt osobisty. Osób piszących wiadomości jest mnóstwo. Uwierzcie mi, że chociaż i jednych i drugich obowiązują te same zasady oczywiście to naprawdę lepiej być na miejscu, uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
 3. uzbroić się w cierpliwość. Najpewniej będziecie w kolejce oczekujących. To normalne w dużych miastach w Niemczech, gdzie mieszkań jest mało.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące mieszkania w Niemczech dajcie znać w komentarzu. Chętnie odpowiem, jeśli tylko będę potrafiła.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Jaro

  Zblizamy sie do wieku emerytalnego. Mieszkamy w UK, ale chcemy zamieszkac na stale w naszym ukochanym miejscu wakacyjnym, okolicach St. Blasien.. Najlepiej w Spoldzielni ale czy wogole mamy z zona jakies szanse?

  1. Monika

   Musicie to sprawdzić. Najpierw sprawdziłabym jakie spółdzielnie mieszkaniowe tam występują a następnie podczas wakacji odwiedziłabym np. dwie. Moim zdaniem wszystko wyjaśni rozmowa w takiej spółdzielni.
   Bardzo nie lubię wszystkich fb porad, jak ktoś z góry coś wie, ludzie piszą „dostaniesz” albo „nie dostaniesz” a tak naprawdę trzeba to sprawdzić samemu.
   Na pewno, żeby dostać mieszkanie trzeba wykazać, że będzie się miało z czego płacić czynsz. A jeśli są kolejki na mieszkania, najlepiej zapisać się na listę rezerwowych.Tylko tak mogę pomóc.
   Życzę wszystkiego dobrego 🙂

Dodaj komentarz