Co warto wiedzieć o kasie chorych w Niemczech?

Co warto wiedzieć o kasie chorych w Niemczech?

Kolejny krok obok szukania sobie dachu nad głową to zatroszczenie się o nasze ubezpieczenie zdrowotne.

Wydaje mi się, że najrozsądniej załatwiać te sprawy w takiej kolejności:

  1. Dach nad głową plus meldunek
  2. Ubezpieczenie zdrowotne
  3. Szukanie pracy cały czas

Sami musimy wybrać kasę chorych. A tych w Niemczech jest całkiem sporo. Podstawowe usługi są we wszystkich kasach chorych takie same.

O co chodzi więc z tym wyborem?

Wiele kas chorych oferuje klientom coś ponadto. I tu w zależności kim jesteśmy, w jakim wieku akurat jesteśmy możemy sprawdzić, która kasa chora jest dla nas najlepsza.

Przykładowo kobietę w ciąży będzie interesować np. która kasa opłaca badanie 3D, pokrywa koszty szczepienia na rotawirusy, pokrywa koszty masażu niemowlaka itd.

Osoby starsze 60 lat wzwyż bedą zainteresowane, przy której kasie chorych zapłacą najmniej za leki itd.

Kasy chorych ustalają też co roku, jak wysoką składkę dodatkową będą pobierać. Jest to tak zwany „der Zusatzbeitrag”. Płacimy ją automatycznie przy okazji każdej naszej wypłaty. Lepiej radzące sobie finansowo kasy chcą od nas mniejszej składki. Różnice w składkach różnych kas są niewielkie, ale wiadomo, że płaci się to miesiąc w miesiąc, rok w rok, więc niektórzy zwracają na to uwagę.

Jeśli ktoś ma ochotę porównać sobie kasy chorych, ich usługi i wysokość składki dodatkowej, może chociażby odwiedzić tę stronę

Przyjeżdżając do Niemiec tak naprawdę nie musimy głowić się, którą kasę wybrać na początek. Ja mogę polecić AOK. Byłam bardzo zadowolona, miałam niedaleko do ich siedziby i każdą sprawę mogłam załatwić osobiście. Wiem, że sporo osób woli inne kasy chorych.

Ubezpieczenie ustawowe czy prywatne?

To też zależy od naszej sytuacji. Ubezpieczenie ustawowe jest dla wszystkich zatrudnionych i bezrobotnych. Prywatne ubezpieczenie jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub dla zatrudnionych z zarobkami przekraczającymi kwotę zobowiązującą do ustawowego ubezpieczenia. Prowadzący firmę może wybrać, czy chce być ubezpieczony ustawowo czy prywatnie.

Udajemy się do kasy chorych i mówimy, że chcemy się u nich ubezpieczyć. Pracownik poznaje naszą sytuację, doradza, przygotowuje potrzebne papiery do podpisania.

Dostaniemy również kartę niezbędną przy wizytach u lekarza. To tak zwana „die Versichertenkarte”. Przychodzi ona pocztą, trwa to kilka dni. Do tego czasu korzystamy z wersji papierowej wydrukowanej przez pracownika w kasie chorych.

By móc zatrudnić się na niemieckiej umowie potrzebny nam będzie Rentenversicherungsnummer. To numer, pod którym będą odprowadzane składki emerytalne. Gdzie i jak go wyrobić? Wniosek o ten numer postawi za nas nasza kasa chorych a numer przyjdzie pocztą.

Gdy mamy już pracę, składki opłaci nam nasz pracodawca, gdy pracy jeszcze szukamy, składkę comiesięczną musimy opłacić sobie sami.

Dodaj komentarz